Randers Sportsdykker Klub bliver 50

Foto: Randers Sportsdykker Klub.
Foto: Randers Sportsdykker Klub.

Randers Sportsdykker Klub fejrer til april klubbens 50 års jubilæum. Det sker med en storstilet fest for klubbens nuværende og tidligere medlemmer samt påhæng – og venner af klubben.

Arrangementet afholdes den 21. april – årsdagen for klubbens stiftelse i 1968.

Ingen nuværende medlemmer har været med som medlem af klubben siden starten – men klubben har inviteret nogle af de oprindelige stiftere til markeringen.

– Et af vores nuværende medlemmer er faktisk søn til en af stifterne. Men det er klart, at man jo også vil have opnået en vis alder, hvis man har været med hele vejen, siger klubbens formand, Thomas Mortensen, til Sportsdykkeren.

 

tip os

Læs også

Dykning og havet

Prins overtager sportsdykkerforbund

Det er ikke kun den danske tronfølger, der har kastet sin kærlighed på dykkersporten. Den britiske tronfølger Prins William har nemlig overtaget posten som præsident for det britiske sportsdykkerforbund, British Sub-Aqua Club (BSAC). Det oplyser […]